In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Naszą witrynę przegląda teraz 28 gości 

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, aby dostawać regularnie informacje o wydarzeniach w naszej gminie

cz

Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego w Jeleniej Górze realizuje program wymiany pieców na ekologiczne pod nazwą „Ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez modernizację źródeł ciepła na obszarze Aglomeracji Jeleniogórskiej”. W budżecie projektu na dotacje dla mieszkańców 14 gmin (w tym gminy Janowice Wielkie, która przystąpiła do programu z dotacją z naszego budżetu) przeznaczono 4,4 mln zł. 

Grant finansowy można otrzymać do zakupu i montażu pieca na gaz, biomasę, elektrycznego, pomp ciepła albo instalacji OZE o celach grzewczych. Urządzenie musi ogrzewać mieszkanie, bo lokale użytkowe są wyłączone z programu. Nie podlega dotacji wymiana pieca na nowe urządzenie spalające ekogroszek. 

Wydatkiem objętym grantem jest koszt demontażu dotychczasowych urządzeń, audytu energetycznego oraz dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nie wymaga się kompleksowej modernizacji, także m.in. w budynkach zabytkowych. Tzw. średnia kwota grantu na jedno mieszkanie wynosi 35 tys. zł (możliwy wyższy w miarę potrzeb), mieszkaniec musi ponieść koszt jedynie 15 % wydatków kwalifikowalnych i założyć całą kwotę (zwrot w wysokości grantu otrzyma po kilku miesiącach). O dotację mogą ubiegać się właściciele domów jednorodzinnych i wielorodzinnych oraz najemcy i wspólnoty mieszkaniowe. O przyznaniu dotacji będzie decydować kolejność wpływu wniosków. Wymiana pieca nastąpi dopiero po umowie z KARR. Zakazuje się łączenia grantu z dofinansowaniem z innych źródeł (np. z programem Czyste Powietrze, Mój Prąd)

Bardzo ważne: KARR przeprowadzi zaledwie 3 nabory. Druki wniosków pojawią się na stronie internetowej KARR w dniu 10 lutego br., natomiast już 24 lutego br. o godz. 7.30 rozpocznie się nabór (zgłoszenie tylko osobiste, wskazane ustawienie się w kolejce przed otwarciem). W naborze wymaga się złożenia wniosku, m.in. potrzebny jest własny kosztorys zadania z wykazem kosztów kwalifikowalnych i niekwalifikowalnych. Z uwagi na ogromne zainteresowanie, nabór może skończyć się po paru godzinach, dlatego prosimy mieszkańców o szybkie zgłoszenie na samym początku naboru! Kolejny nabór odbędzie się w sierpniu 2020 r. (data jeszcze nieznana), a ostatni w styczniu 2021 r., przy czym ten będzie prawdopodobnie ograniczony do sfinansowania pomp ciepła i ogrzewania elektrycznego.
Informacji merytorycznej oraz pomocy przy składaniu wniosku udzielać będzie KARR, ul. 1 Maja 27, Jelenia Góra, tel. 75 75 275 00 (sprawę prowadzi p. Natalia Łaba, pok. 313).
Niezależnie od programu KARR Gmina Janowice Wielkie będzie kontynuować swój program gminny, w którym dotacje są mniejsze, ale możliwe m.in. na wymianę pieca na ekogroszek.
Więcej szczegółów zostanie przekazane na spotkaniu w Janowicach Wielkich w dniu 28 stycznia godz. 12.30 (Sala OSP, ul. Kolejowa 2) – zapraszamy naszych mieszkańców!

Red. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją wyświetloną podczas spotkania informacyjnego.

PREZENTACJA