In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

it2012

Naszą witrynę przegląda teraz 30 gości 
Użytkowników : 27
Artykułów : 3677
Zakładki : 6
Odsłon : 3904418

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, aby dostawać regularnie informacje o wydarzeniach w naszej gminie

cz

wspinaczka1Tereny Rudaw  Janowickich są na Dolnym Śląski jednym z najpopularniejszych celów wypraw uprawiających wspinaczkę górską, zarówno tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tą formą aktywności, jak i dla wytrawnych „łojantów”. A to wszystko dzięki licznym dobrze ubezpieczonym i zróżnicowanym pod względem stopnia trudności drogom. To tu pierwsze kroki na górskiej ścieżce stawiała słynna himalaistka Wanda Rutkiewicz. Na rudawskich skałkach pojawiali się też m.in. Jerzy Kukuczka i Aleksander Lwow.

Najciekawszą i najpopularniejszą grupą skalną są Sokoliki (Sokolik Duży i Sokolik Mały) w Górach Sokolich. Coraz bardziej popularne są pobliskie skały (Sukiennice, Krzywa Turnia, Jastrzębia Turnia). W sercu Rudaw Janowickich znaleźć można kolejne ściany (Skalny Most, Piec, Starościńskie Skały, Ścianki). Miłośnicy tego aktywnego wypoczynku mogą znaleźć nocleg w okolicznych ośrodach związanych ze wspinaczką.

 

 

przewodnik

 

Wartym polecenia jest również zakup odpowiedniego przewodnika wspinaczkowego, tzw. skałoplanu który nie tylko wskaże nam najciekawsze skałki, ale pokaże wytyczone na nich drogi, poda cenne rady oraz zaproponuje najlepsze rozwiązania. Obecnie najbardziej aktualnym wydawnictwem jest skałoplan autorstwa Michała Kajcy "Rudawy Janowickie - przewodnik wspinaczkowy", który nabyć można w dobrych sklepach turystycznych (m.in. Skalnik w Jeleniej Górze) oraz w internecie

9upW Trzcińsku przy żółtym szlaku wiodącym ze stacji PKP do Schroniska Szwajcarka swoją siedzibę ma Szkoła Wspinaczki 9UP oferująca kursy wspinaczki , szkolenia, noclegi w gospodarstwie agroturystycznym www.sokoliki.net, pole namiotowe, sztuczną ściankę wspinaczkową pod dachem. Na miejscu znajdziecie sklepik z niezbędnym sprzętem do wspinaczki (uprzęże, liny, buty, magnezja, odzież), służących  specjalistyczną wiedzą  aktywnie wspinających się właścicieli ośrodka  oraz  bezpieczny parking, na którym można zostawić auto i wybrać się w skały  (około 30 min marszu na Sokoliki, Krzywą, Sukiennice). Kolejną atrakcją tego miejsca są warsztaty ceramiczne i witrażowe (www.proroca.com ).Dane kontaktowe: Trzcińsko 65 a, 58-520 Janowice Wielkie, tel. 667-130-682; 508-340-102; 663-440-771 e-mail: benkowie@neostrada.pl

wspinaczk3W Trzcińsku w pobliżu skał wspinaczkowych  położony jest  ośrodek „Tabor pod Krzywą” stanowiący bazę Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego. Do dyspozycji turystów są dwa drewniane, piętrowe domki campingowe i pole namiotowe oraz dwie wiaty - jadalnie, toalety, umywalnie i natryski z ciepłą wodą. Brak prądu.  Dane kontaktowe: Trzcińsko 65, 58-520 Janowice Wielkie, tel. +48 601 786 056

wspinaczka2Fundacja "Czarodziejska Góra" z Mniszkowa od kilku lat organizuje obozy rehabilitacyjno-wspinaczkowe  dla dzieci. Wśród uczestników są dzieci i młodzież z autyzmem, z problemami wychowawczymi, ze środowisk zagrożonych marginalizacją i już marginalizowanych, młodzież lecząca się z uzależnień. To niezwykła forma połączenia zabawy, aktywności i rehabilitacji. Wspinaczka sprzyja nie tylko poprawie kondycji fizycznej. Możliwość przebywania wśród rówieśników, pobyt w czystym środowisku, z dala od miejskiego szumu sprzyja również rozwojowi społecznych umiejętności i poprawie samopoczucia.
Mimo, iż wspinaczka należy do sportów ekstremalnych, instruktorzy organizacji udowadniają swoją działalnością, że jest ona dostępna również dla młodszych, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania i przestrzegania podstawowych zasad. Jak piszą na swojej stronie przedstawiciele Fundacji: „Pokazaliśmy, że bez względu na grupę uczestników obozy wspinaczkowe mocno oddziałują na budowanie poczucia własnej wartości, wiary we własne możliwości, przekonania, że jest się w czymś dobrym. Te doświadczenia są jednakowe dla wszystkich uczestników bez względu na to, z jakimi problemami psychicznymi, społecznymi czy emocjonalnymi się borykają. Wracają do Mniszkowa co roku, by zdobywać kolejne Everesty.”
W Mniszkowie znajduje się baza noclegowa Fundacji z sześcioma pokojami dla ok. 36 osób oraz salą, w której mogą odbywać się zajęcia i warsztaty. Więcej informacji:
Dane kontaktowe: Mniszków 31, 58-520  Janowice Wielkie, tel. 75 75 15 742
www.czarodziejskagora.org.pl