In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 
Użytkowników : 27
Artykułów : 3677
Zakładki : 6
Odsłon : 3965049

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, aby dostawać regularnie informacje o wydarzeniach w naszej gminie

cz

Trasa:
Trzcińsko – Góry Sokole – Szwajcarka - Trzcińsko
Czas: ok. 4 h

turystyka1Docierając do Trzcińska, (prywatną linią autobusową z Jeleniej Góry, pociągiem, czy samochodem) powinieneś wiedzieć, że znajdujesz się na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Początkiem naszej wędrówki będzie stacja kolejowa.

Ruszamy niebieskim szlakiem pieszym na południe (przez pewien czas biegnie on równolegle z żółtym) i już po chwili docieramy do zabudowań. Trzcińsko jest wsią położoną na wysokości około 360-400 m n.p.m. Rozciąga się wzdłuż urokliwej doliny rzeki Bóbr, u podnóża Gór Sokolich, dokąd właśnie się wybieramy. Z uwagi na bliskość atrakcyjnych form skalnych, Trzcińsko stało się bardzo popularną bazą dla miłośników wspinaczki skałkowej. Trenowali tu również Wojciech Kurtyka, czy słynna polska himalaistka Wanad Rutkiewicz. Wieś powstała prawdopodobnie w końcówce XIV w. jako posiadłość rycerska. Później rozwinęła się w kierunku wydobycia torfu z pobliskich Trzcińskich Mokradeł. Obecnie Trzcińskie Mokradła są miejscem występowania rzadkich i chronionych roślin oraz grzybów. W przyszłości przewiduje się objęcie tego terenu ochroną w formie rezerwatu. Cały obszar mokradeł jest niewątpliwie atrakcją przyrodniczą i krajobrazową.

Szlaki wiodą nas w kierunku rzeki Bóbr. Po dotarciu do mostu, gdybyśmy się odwrócili, moglibyśmy sobie wyobrazić stojący po naszej lewej stronie okazały pałac. Z kronik niemieckich wiadomo, że około XV w. na terenie należącym wówczas do księstwa jaworskiego, właścicielami majątku ziemskiego była rodzina Schaffgotschów. Ów pałac, jak wiele wspaniałych budowli, przeżywał czasy rozkwitu i upadków, aż do lat 80-tych XX w. kiedy to przegrał walkę z czasem i został całkowicie rozebrany. Pozostały jedynie zabudowania folwarczne i starodrzew, który tworzył park przy pałacu. Obecnie zabudowania pełnią funkcję mieszkalną.

Więcej…

Trasa:
Janowice Wielkie – Zamek Bolczów – Starościńskie Skały – Janowice Wielkie
Dystans: ok. 9 km
Czas: ok. 5 h

turystyka2Punktem początkowym i końcowym tej wycieczki będą Janowice Wielkie, leżące u stóp Rudawskiego Parku Krajobrazowego. W jej trakcie będziesz mógł poznać bliżej ich piękno. Rozpoczynamy od stacji kolejowej. Do Janowic Wielkich można dotrzeć m.in. pociągiem, prywatną linią autobusową czy samochodem. Miejscowość położona jest u podnóża Rudaw Janowickich, nad rzeką Bóbr, na wysokości około 350-400 m n.p.m.

Ze stacji PKP obieramy kierunek zielonego szlaku pieszego i żółtego rowerowego na południe. Wyrafinowanym drogowskazem będzie osobliwy w swojej postaci pomnik przyrody – Aleja Jarzębów Szwedzkich. Jest to obecnie jedna z najdłuższych alei tego gatunku w Europie, podobno już sędziwa,

Więcej…

Trasa:
Janowice Wielkie – Miedzianka – Mniszków
Dystans: ok. 9 km
Czas: ok. 3 h

miejscowosci1Kiedy dotrzesz do Janowic Wielkich, (prywatną linią autobusową z Jeleniej Góry, pociągiem, czy samochodem) zważ, że jesteś u stóp Rudawskiego Parku Krajobrazowego i to właśnie on stanie się celem naszej wycieczki. Wędrówkę rozpoczniemy od przyjętych w wielu miejscowościach punktów, jakimi są stacje kolejowe.

Stoimy zatem obok stacji PKP Janowcach Wielkich (wieś ta stanowi siedzibę gminy). Rozciąga się ona w malowniczej dolinie rzeki Bóbr na wysokości około 350-400 m n.p.m., pomiędzy Górami Kaczawskimi, a Rudawami Janowickimi. W sąsiedztwie Trzcińska i jego gór Sokolich, tajemniczego miasta, którego już niema – Miedzianki oraz Mniszkowa wsi, od której powstały pozostałe miejscowości.

Więcej…