In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

it2012

podatki

rada

smieci

Naszą witrynę przegląda teraz 30 gości 
Użytkowników : 27
Artykułów : 3677
Zakładki : 6
Odsłon : 3786243

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, aby dostawać regularnie informacje o wydarzeniach w naszej gminie

cz

Dzieci ze świetlicy „Rudawy” w Janowicach Wielkich mają mnóstwo ciekawych wspomnień z tegorocznych wakacji. W dużej mierze stało się tak za sprawą realizowanych w świetlicy czterech projektów.

Jeszcze kilka miesięcy temu plany projektowe były zupełnie inne, ale trzymiesięczna przerwa w realizacji projektów oraz ograniczenia, w jakich musieliśmy je realizować sprawiły, że działania skumulowały się w okresie wakacyjnym. Dzięki współpracy z grantodawcami i ich życzliwości możliwe było dokonanie zmian w projektach i dzieci oraz młodzież mieli fantastyczne wakacje.
Okres ten przebiegał pod hasłem aktywnego i bezpiecznego wypoczynku, głównie na terenie naszej gminy oraz w Kotlinie Jeleniogórskiej. Dzieci uczestniczyły w wielu wycieczkach. Jeździliśmy na warsztaty ekologiczno-przyrodnicze do Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Sobieszowie oraz do Sudeckiej Zagrody w Dobkowie. Dwa wspaniałe dni spędziliśmy w Karkonoszach, z noclegiem w Domu Śląskim i pięknym zachodem słońca na Śnieżce. Również dwudniowa i bardzo udana była wyprawa do Chatki Górzystów. Lipiec zakończyliśmy 5-dniowym pobytem w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Salamandra” w Myśliborzu, z licznymi ciekawymi warsztatami oraz wycieczką do pobliskiego Jawora i zwiedzaniem Kościoła Pokoju.
Sierpień przebiegał pod znakiem survivalu. Dwukrotnie – na początku i pod koniec miesiąca, odbyły się pięciodniowe półkolonie, podczas których dzieci i młodzież zdobywali rozmaite umiejętności przydatne w terenie, podczas wędrówek. Pierwsze zajęcia survivalowe poprowadziła ekipa podróżników z firmy „Dzika Droga”, drugie – survivalowcy z fundacji „Salix”. Był to czas niezapomnianych przeżyć i doświadczeń.
Między półkoloniami dzieci chętnie jeździły na jednodniowe wycieczki, m.in. na Discowrotki i do Parku Trampolin w Jeleniej Górze.
Wszystkie wspomniane działania były finansowane z darowizn i dotacji. Serdecznie dziękujemy Fundacji KGHM, Fundacji Polki Mogą Wszystko oraz Fundacji ARP za przekazanie środków na realizację świetlicowych projektów.
Przez wakacyjne miesiące systematycznie odbywały się w świetlicy warsztaty wokalne w ramach projektu „Piosenka jest dobra na wszystko” finansowanego z Fundacji PGE. Zajęcia wokalne będą trwały do późnej jesieni, a prowadzą je cały czas jeleniogórscy artyści – p. Marcelina Bienkiewicz oraz p. Jacek Szreniawa. Efektem warsztatów będzie koncert, podczas którego młodzi wykonawcy zaprezentują kilkanaście piosenek.
Dzieci ze świetlicy „Rudawy” nie tylko korzystają ze środków zewnętrznych, ale także uczą się zaradności, przedsiębiorczości, biorą udział w akcjach społecznych, organizują wraz z Rodzicami kiermasze. Tegoroczna zbiórka elektrośmieci zaowocowała uzbieraniem ponad 3 ton elektrośmieci z terenu całej naszej gminy, a efektem były kolejne wycieczki w góry. Blisko 30 dzieci już po raz kolejny wzięło udział w akcji „Śmieci skrzydeł nie mają” i pod wodzą ekologa i podróżnika - Dominika Dobrowolskiego pojechało w Góry Wałbrzyskie, gdzie na Chełmcu zawieszona została tabliczka – symbol akcji. Dzięki współpracy z Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych w Sobieszowie oraz z Zagrodą Sudecką w Dobkowie młodzi janowiczanie uczestniczyli w pięciu warsztatach ekologiczno-przyrodniczych. Natomiast w nagrodę za pracowitość i aktywność dzieci pojechały na wycieczkę do niezwykłego Parku Rozrywki Miraculum.
Serdecznie dziękuję w imieniu dzieci w/w fundacjom za środki przeznaczone na działania, ale także osobom prywatnym, które wspierają naszą świetlicę i sprawiają, że program działań jest różnorodny i atrakcyjny. Dziękuję bardzo Rodzicom, którzy coraz chętniej włączają się w organizację różnych przedsięwzięć, uczestniczą w wycieczkach, wspierają logistycznie. Państwa pomoc jest bezcenna i bardzo ją doceniam.
Krystyna Pisarska