In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

it2012

podatki

rada

smieci

Naszą witrynę przegląda teraz 25 gości 
Użytkowników : 27
Artykułów : 3603
Zakładki : 6
Odsłon : 2808503

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, aby dostawać regularnie informacje o wydarzeniach w naszej gminie

cz

Dużo wspomnień zostało dzieciom ze świetlicy „Rudawy” z tegorocznych wakacji. Pierwszy miesiąc działań opisywaliśmy w artykule zamieszczonym 8 sierpnia na naszej stronie - ZOBACZ.

Czas na relację z sierpniowych atrakcji. Kontynuowane były zajęcia warsztatowe w ramach projektu "W lesie i na łące czyli spotkania z sudecką przyrodą", realizowanego w świetlicy pod opieką Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych dzięki dofinansowaniu w ramach programu Dolnośląskie Małe Granty z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. W projekcie wzięło udział 40 uczestników projektu, zajęcia odbywały się w terenie, zarówno w okolicach Janowic Wielkich, jak też w Dolnośląskim Zespole Parków Krajobrazowych. Dodatkową, nie zaplanowaną w projekcie atrakcją był 3-dniowy wyjazd do DZPK w Myśliborzu, podczas którego odbyło się 6 warsztatów przyrodniczych z elementami ekologii. Projekt zakończył się pod koniec sierpnia, a uczestnicy otrzymali nagrody za aktywność. Dodatkową atrakcją wyjazdów do Sobieszowa były piesze wycieczki na trasie Sobieszów – Cieplice połączone ze zabawami w Parku Norweskim i Zdrojowym oraz z pobytem w Termach Cieplickich.
Dzięki współpracy z Bankiem Genów w Kostrzycy zostaliśmy zaproszeni do udziału w warsztatach pszczelarskich. Poznaliśmy również działania, jakie realizuje Bank Genów, zwiedziliśmy kilka ciekawych pomieszczeń do badania i przechowywania nasion.
Na połowę sierpnia zaplanowana była wycieczka do mieszczącego wiele atrakcji Parku Mirakulum w Czechach. Miała to być nagroda dla dzieci z naszej świetlicy za zaangażowanie w działania. Na wycieczkę złożyło się poprzez portal zrzutka.pl kilkadziesiąt osób, które doceniają aktywność naszych dzieci. Mamy upiekły ciasta na sprzedaż, a pieniądze również zasiliły wycieczkowe konto. Wszystko było przygotowane, korony wymienione, zabrakło niestety przychylnej aury. Deszcz spowodował zmianę planów, wyruszyliśmy wynajętym autokarem do Polkowic, gdzie najpierw spędziliśmy 3 godziny w aqaparku, następnie w kręglarni. Po obiedzie przypadkiem trafiliśmy na niezwykle nowoczesny plac zabaw, z którego dzieci nie chciały odejść. A na zakończenie wycieczki udało nam się obejrzeć dzikie zwierzęta mieszkające w Parku Wrocławskim w Lubiniu. Wszyscy uznali wycieczkę za bardzo udaną. Darczyńcom serdecznie dziękujemy!
W drugiej połowie sierpnia rozpoczęliśmy realizację projektu "Kropla drąży skałę", polegającego na przeprowadzeniu trzech akcji ekologicznych na terenie gminy Janowice Wielkie. Akcje odbyły się pod opieką trojga ekologów: Jagody Gawlik, Ewy Leś oraz Dominika Dobrowolskiego. Dzieci sprawdzały stan cieków wodnych płynących przez Janowice Wielkie i okolice, sprzątały brzegi rzek, sporządzały mapki zagrożeń, sadziły drzewka wpływające korzystnie na retencję wodną (zatrzymywanie wody). Wkrótce udostępniony zostanie raport z działań. Projekt „Kropla drąży skałę” dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie LGD Partnerstwo Ducha Gór.
Na zakończenie wakacji czekała na dzieci kolejna atrakcja – wyjazd do parku linowego w Szklarskiej Porębie, gdzie mogły sprawdzić swoje możliwości pokonując trasy o różnym stopniu trudności.
Niewątpliwie wakacje 2019 organizowane przez świetlicę „Rudawy” można uznać za bardzo udane.