In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

it2012

podatki

rada

smieci

Naszą witrynę przegląda teraz 37 gości 
Użytkowników : 26
Artykułów : 3203
Zakładki : 6
Odsłon : 2394647

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, aby dostawać regularnie informacje o wydarzeniach w naszej gminie

cz

Dużo dzieje się w janowickiej świetlicy „Rudawy”. Maj był miesiącem ciekawych i intensywnych działań, czerwiec to kolejne podejmowane inicjatywy. Świetlicowe działania skoncentrowane są wokół ekologii i przyrody naszych terenów.

Zależy nam, aby dzieci z naszej gminy uczyły się proekologicznych zachowań, aby dbały o przyrodę i umiejętnie korzystały z bogactwa przyrodniczych zasobów, rozwijając jednocześnie turystyczne pasje, poznając piękne tereny Kotliny Jeleniogórskiej.
Dzięki współpracy z p. Dominikiem Dobrowolskim – ekologiem i podróżnikiem, a także za sprawą przeprowadzonej w świetlicy zbiórki elektrośmieci, odbyły się cztery wycieczki promujące wśród turystów akcję „Śmieci skrzydeł nie mają”. Wycieczki sfinansowane zostały m.in. przez firmy Asekol, Enviopol. W maju tabliczki z hasłem akcji i patronującym jej orłem przednim dzieci z Janowic wieszały na Zamku Chojnik oraz na schronisku Perła Zachodu, natomiast w pierwszy weekend czerwca odbyły się wycieczki po szlakach Karkonoszy. W Dniu Dziecka uczestnicy akcji dotarli do schroniska Na Przełęczy Okraj i do Jelenki, natomiast drugiego dnia pokonali trasę ze Szklarskiej Poręby do schronisk: Pod Łabskim Szczytem oraz Na Hali Szrenickiej.
Wszystkie dzieci otrzymały pyszne soki w kartonach od Fundacji ProKarton, wpierającej działania Koalicji Recykling Górom. Oczywiście swoje śmieci dzieci zniosły na dół. Każdego dnia w ramach akcji odbyło się sprzątanie szlaków.
Akcje "Śmieci skrzydeł nie mają" realizowane są przez Dominika Dobrowolskiego od wiosny 2018 roku. Do tej pory tabliczki z orłami przednimi można zobaczyć w Karkonoszach (Samotnia i Strzecha Akademicka, Zamek Chojnik, Na Przełęczy Okraj, Jelenka, Pod Łabskim Szczytem i na Hali Szrenickiej), Górach Suchych (Andrzejówka), Beskidzie Śląskim (Klimczok i Szyndzielnia), Górach Stołowych (Szczeliniec), Rudawach Janowickich (Szwajcarka), Górach Izerskich (Chatka Górzystów, Stacja Orle, Wysoki Kamień, Perła Zachodu) i Tatrach (Murowaniec). Dzieci z janowickiej świetlicy „Rudawy” bardzo aktywnie uczestniczyły w akcji, to one przymocowały jedenaście z w/w siedemnastu tabliczek.
Akcje wspierane są przez Koalicję Recykling Górom, do której w tym roku dołączyły: Fundacja PlasticsEurope Polska, Fundacja ProKarton, Asekol i Enviropol.
A już w najbliższych dniach rozpoczyna się realizacja kolejnego działania – projektu „W lesie i na łące czyli spotkania z sudecką przyrodą” finansowanego z programu „Dolnośląskie Małe Granty” Urzędu Marszałkowskiego.