In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

it2012

podatki

rada

smieci

Naszą witrynę przegląda teraz 50 gości 
Użytkowników : 26
Artykułów : 3208
Zakładki : 6
Odsłon : 2399969

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, aby dostawać regularnie informacje o wydarzeniach w naszej gminie

cz

bibliotekaNa terenie Gminy Janowice Wielkie sieć bibliotek tworzy Gminna Biblioteka Publiczna w Janowicach Wielkich oraz trzy filie w Radomierzu, Komarnie i w Trzcińsku. Ogółem księgozbiór biblioteki wraz z filiami liczy 39368 woluminów, z czego dla dorosłych to 18488 woluminów, dla dzieci 9884 i z innych działów 10995 woluminów. Liczba zarejestrowanych czytelników w bibliotece i jej filiach to 1008. Na bieżąco realizowane są zajęcia kulturalno- oświatowe tj. zajęcia plastyczne, zajęcia czytelnicze popularyzujące książkę, quizy, gry i zabawy integracyjne.

Lekcje biblioteczne realizowane według potrzeb, jest to stała forma pracy. Tematami lekcji bibliotecznych były między innymi:„ Słowniki i encyklopedie”, „Co wiemy o katalogach". Cieszące się  dużym zainteresowaniem zajęcia dotyczące świąt  okolicznościowych to między innymi: 92 rocznica Odzyskania Niepodległości, święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, zakończenie roku szkolnego, barwy jesieni, Dzień Babci, Dzień Dziadka i wiele innych. Dotacja podstawowa dla biblioteki w roku 2010 wynosiła 188230 zł, w związku z otrzymanymi środkami z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Infrastruktura bibliotek” otrzymaliśmy jednorazowe dofinansowanie do zadania w kwocie  25125 zł, a więc ostatecznie  środki na realizację zadań biblioteki na rok 2010 zamknęły się w kwocie 213355 zł. Kwota zakupu książek to 12642,96  z tego 2600 zł to dotacja z MKiDN a 10042,96 to zakup ze środków własnych. Miniony rok był dla nas rokiem bardzo intensywnej pracy. W  ramach udziału naszej  biblioteki w ” Programie Rozwoju Bibliotek” (Biblioteka Wiodąca) uczestniczyłyśmy w systemie szkoleniowym na podnoszenie kompetencji pracowników biblioteki:

  1. Warsztaty  planowania  rozwoju biblioteki
  2. Szkolenia multimedialne
  3. Szkolenia specjalistyczne

biblioteka1Po ukończeniu warsztatów planowania rozwoju biblioteki uwieńczeniem było napisanie  trzyletniego planu rozwoju biblioteki. Złożyliśmy dwa wnioski o granty do programu „Aktywna Biblioteka”, które niestety nie zostały zakwalifikowane. W 2010 roku Gminna Biblioteka Publiczna aplikowała do dwóch programów „Infrastruktura bibliotek" oraz „Akademia Orange dla Bibliotek”, w obu przypadkach wnioski  zostały pozytywnie rozpatrzone co poczytujemy sobie za ogromny sukces. INFRASTRUKTURA BIBLIOTEK – celem programu było podniesienie standardu bibliotek publicznych(w tym standardów estetycznych) poprzez modernizację lub stworzenie niezbędnej infrastruktury zapewniającej użytkownikom dogodne warunki korzystania z usług biblioteki. W  programie wzięło udział 290 bibliotek z czego 79 zostało pozytywnie ocenionych. Znaleźliśmy się w tej szczęśliwej grupie uzyskując 95125 zł na zadania ,które wymienione zostały w projekcie jako priorytetowe (70000 zł MKiDN i 25125 zł Gmina Janowice Wielkie). W bibliotece w Janowicach Wielkich jedno z pomieszczeń zostało zaadaptowane na biuro a inne na „Kącik dla dzieci”. Wymieniono  stolarkę okienną i drzwiową ,doświetlono „Kącik dla Dzieci” poprzez wstawienie dwóch okien, dołożono kilka punktów świetlnych, zakupiliśmy nowe krzesła, nową ladę biblioteczną, wszystkie pomieszczenia zostały pomalowane. W filiach w Komarnie i Radomierzu wymieniona została stolarka okienna i drzwiowa, położone zostały panele podłogowe, zakupiono biurka pod komputery oraz wymalowane zostały ściany.
„AKADEMIA ORANGE DLA BIBLIOTEK”- celem programu jest promowanie nowoczesnej edukacji dzieci i młodzieży poprzez wspieranie innowacyjnych projektów edukacyjnych. Za otrzymane środki  - 4808,53 zakupione zostały trzy komputery, po jednym do każdej filii. 
Biblioteka co roku bierze udział w Programie Operacyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ”PROMOCJA CZYTELNICTWA”. Dzięki temu programowi udało się nam pozyskać środki finansowe w kwocie 2600 zł na wzbogacenie księgozbioru biblioteki i filii. Przy zakupie książek przede wszystkim uwzględniane są potrzeby i oczekiwania czytelników.
W związku z przeprowadzoną w poprzednich latach tj. 2008 - 2009 dość dużą selekcją  przestarzałego, zniszczonego księgozbioru i zmniejszoną dotacją MKiDN oraz z utworzeniem „ Kącika dla dzieci” brakuje nam środków na uzupełnienie księgozbioru. W 2011 r. planujemy przeprowadzić równie dużą selekcję księgozbioru  w głównej bibliotece i filiach.