In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Naszą witrynę przegląda teraz 41 gości 
Użytkowników : 27
Artykułów : 3555
Zakładki : 6
Odsłon : 2758858

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, aby dostawać regularnie informacje o wydarzeniach w naszej gminie

cz

„  D Z I E C I A K I   –  P A S I A K I  -   B E Z P I E C Z N I A K I  ”   to kampania realizowana w naszej janowickiej szkole, która ma na celu promowanie wśród dzieci, młodzieży i społeczności lokalnej gminy Janowice Wielkie zasad bezpiecznego poruszania się pieszego w ruchu drogowym. Projekt realizowany jest w ramach międzynarodowego programu edukacyjnego Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”. Pomysłodawczynie i organizatorki  kampanii „Dzieciaki – Pasiaki - Bezpieczniaki” w naszej gminie to  uczennice  klas IV – VI SP należące do koła plastycznego „Plast- Pracuś ”,  które analizując problem bezpieczeństwa zwróciły uwagę na rangę ciągłości działań kierowanych w stronę dzieci w zakresie edukacji komunikacyjnej i  konieczność wypracowywania nawyków bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym dziecka jako pieszego.

By zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na naszych drogach zrodził się pomysł - propozycja wyznaczenia  pasów  przejścia  dla  pieszych w Janowicach Wielkich w miejscu, które zdaniem większości rozmówców jest największym zagrożeniem dla dzieci: skrzyżowanie dróg  1- go  Maja i Kolejowej.  We wskazanym punkcie wyraźnie brak jest tzw. „zebry” czyli znaków poziomych na jezdni pozwalających dzieciom na spokojne i bezpieczne przekraczanie jezdni w tym miejscu. Realizacja kampanii to wielokierunkowe działania edukacyjno - wychowawcze przeznaczone przede wszystkim dla uczniów klas I - VI SP, ale nie tylko! Przedszkolaki, gimnazjaliści, rodzice i mieszkańcy gminy Janowice Wielkie to grupy do których również kierowane są różne propozycje realizowane w ramach tej kampanii -  m.in. ankiety, ulotki, plakaty, gazetki,   konkursy itp. Niezmiernie istotne, by dziecko znało i umiało rozpoznawać zagrożenia drogowe, wiedziało jak odpowiednio zachować  się na drodze, stosowało właściwą technikę przechodzenia przez jezdnię, pamiętało o elementach odblaskowych i by było zdolne do samokontroli. Takie postawy kształci się już od przedszkola, ale wymagają one stałego utrwalania i długofalowej pracy zarówno ze strony szkoły jak i rodziny. Liczymy na zaangażowanie się w kampanię „Dzieciaki  –  Pasiaki  -  Bezpieczniaki” mieszkańców naszej gminy, a chętnych do współpracy lub wsparcia (np. finansowego przez  zakupienie choćby elementów odblaskowych dla najmłodszych uczniów naszej szkoły) prosimy o skontaktowanie się  z opiekunem  koła plastycznego i tej kampanii   – panią Mariolą Smektałą.

Pamiętajcie! Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze!                                                                                                                                                                                                                    Uczennice z koła „Plast – Pracuś”/ opiekun M. S.

 

INFORMACJE DOTATKOWE O PROGRAMIE:

 

  • Wyniki spotkań, rozmów, ankiet: „ Bezpieczne dziecko na drodze” - plik