In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

it2012

podatki

rada

smieci

Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości 
Użytkowników : 27
Artykułów : 3677
Zakładki : 6
Odsłon : 3965082

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, aby dostawać regularnie informacje o wydarzeniach w naszej gminie

cz

to niewielka gmina położona w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego, na północy obejmująca swoim zasięgiem fragment Gór Kaczawskich, na południu przytulona do sudeckiego pasma Rudaw Janowickich, stanowiących część Rudawskiego Parku Krajobrazowego, utworzonego w 1989 roku i obejmującego obszar 15.705 ha (z czego 57 proc. stanowią lasy).

Malownicze doliny rzeczne i leśne tereny z wieloma potokami są wymarzonym celem pieszych wędrówek, a liczne skałki o fantazyjnych kształtach to raj dla amatorów wspinaczki. Swoją przygodę z górami zaczynała w Rudawach m.in. słynna alpinistka Wanda Rutkiewicz.

Znajdujące się na terenie gminy tras rowerowych, stwarzające doskonałe warunki dla turystyki rowerowej.

Pierwsze wzmianki o miejscowościach, które dziś należą do gminy, pochodzą z XIV wieku. Ich historia wiązała się początkowo z prężnie rozwijającym się na tych terenach górnictwem i hutnictwem.
Duża ilość nieczynnych odkrywek i wyrobisk górniczych (zwłaszcza w okolicach Miedzianki i Mniszkowa) to pozostałość po tradycji górniczej. W późniejszych wiekach rozwinęły się tutaj tradycje tkackie, a wybudowanie w 1876 roku kolei do Jeleniej Góry spowodowało znaczne ożywienie turystyczne. W XX wieku teren dzisiejszej gminy (a zwłaszcza Janowice Wielkie i Trzcińsko) stał się popularnym miejscem wypoczynkowym.

Janowice Wielkie są siedzibą gminy od 1973 roku. W jej skład wchodzi 6 wsi: Janowice Wielkie, Komarno, Mniszków, Miedzianka, Radomierz oraz Trzcińsko. Powierzchnię 5.809 ha zamieszkuje ok. 4300 osób. Najwięcej w siedzibie gminy – ponad 2 tysiące, najmniej w sołectwie Mniszkowa i Miedzianki – obie wsie liczą w sumie ok. 180 mieszkańców. Zapraszamy

 

 


Wyświetl większą mapę