In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

it2012

podatki

rada

smieci

Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 
Użytkowników : 27
Artykułów : 3677
Zakładki : 6
Odsłon : 3965093

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, aby dostawać regularnie informacje o wydarzeniach w naszej gminie

cz

Obecní úřad Rádlo (Urząd Gminy)
Rádlo 252
468 03 Rádlo
www.radlo.cz

Pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości Rádlo pochodzi z roku 1419, gdy klasztor w Mnichovym Hradišti sprzedał Jindřichowi z Valdštejna między innymi parafię Rychnov z Rádlem za 500 kop czeskich groszy. Osady Milíře i Dobrá Voda wzmiankowane są dopiero w XVII wieku. 

Przed 1848 rokiem Rádlo należało do posiadłości Svijany i parafii Rychnov, a osada Milíře (gmina Jeřmanice) do posiadłości Starý Dub i parafii Jeřmanice. Po 1948 roku Rádlo przeszło do powiatu sądowego i politycznego Jablonec n.N., osada Milíře wraz z Jeřmanicami do powiatu sądowego i politycznego Liberec.
Z Rádla, leżącego w pobliżu drogi prowadzącej z Turnova do Liberca, dostarczano  dużych ilości zboża na tamtejsze targi.Ważną rolę w życiu mieszkańców odgrywały głębokie lasy otaczające Rádlo, dawały one pożywienie, ale też zatrudnienie. W 1675 roku w miejscowości Rádlo na rzece Mohelce uruchomiono papiernię, a później szlifiernię kamieni Grossmanna (nr 222). Na Mohelce było również kilka młynów, działała tu też cegielnia. Do pierwszej połowy XIX wieku ludność trudniła się między innymi przędzarstwem i tkactwem, później miejscowi przedsiębiorcy zaczęli się zajmować produkcją biżuterii. Na terenie miejscowości rozpowszechniło się dmuchanie pereł, później również cięcie kamieni (początkowo naturalnych, potem szlifowano szklane), znanych pod nazwą „radelskie kamienie".
W 1930 roku Gmina Rádlo miała takie dzielnice: Dolní Ves, Prostřední Ves, Horní Ves, Dolní Háje, Horní Háje, Hájek, Dolánky, U Turka, Brandl, Milíře i Horní Dobrá Voda z leśniczówką przy Dolní Dobrej Vodzie. W obecnym kształcie gmina funkcjonuje od 1938 roku. Do 1945 roku przeważała ludność narodowości niemieckiej (w 1930 roku w Rádle mieszkało tylko 53 Czechów). Nazwa gminy Rádlo, w niemieckim tłumaczeniu Radl, oznacza po czesku „kolo" [koło]. Koło widnieje też w herbie gminy. Nazwa Milíře (niem. Kohlstadtt) pochodzi zapewne od mielerzy [czes. milíř], w których palono drewno z okolicznych głębokich lasów. Nazwa Dobrá Voda związana jest rzekomo z bardzo dobrą i smaczną wodą, który była w studni przy ówczesnej oberży w Horní Dobrej Vodzie.

Samtgemeinde Bruchhausen – Vilsen Rathaus (Urząd Gminy)
Lange Straße 11
27305 Bruchhausen-Vilsen
www.bruchhausen-vilsen.de 

Bruchhausen-Vilsen – osiemnastotysięczne  miasteczko leżące w odległości 30 km od Bremy. W okolicy ok. 20 młynów wodnych i wietrznych, wśród nich Feldmühle Martfeld – najstarszy młyn w tej okolicy.
W samej miejscowości znajduje się muzeum kolejnictwa z  sześcioma  lokomotywami  parowymi. Najstarsza  pochodzi z 1894 i do dziś  porusza sie po  8 km trasie Bruchhausen do Achsendorf. W okresie od maja do października można skorzystać z przejażdżek koleją wąskotorową i normalnotorową.
Warto także zwiedzić muzeum motoryzacji, a w nim ponad 60 samochodów, z których najstarsze pochodzą z poł XIX wieku a najmłodsze z l.60 XX wieku.
 Z zabytkowych budowli trzeba zobaczyć  wybudowany w stylu romańskim kościół św. Cyriakusa z malowidłami z narodzin, ukrzyżowania i zmartwychwstania Jezusa oraz  kościół Bartolomeusza, w którym często odbywają się koncerty. 
Na osoby lubiące aktywny wypoczynek  czeka ok. 400 kilometrów tras rowerowych, liczących od 17 do 54 kilometrów długości,  m.in. długodystansowa ścieżka rowerowa Bremen - Bad Oeynhausen. Na terenie gminy znajduje się również ok. 50 km tras pieszych i ścieżek spacerowych.