In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

it2012

podatki

rada

smieci

Naszą witrynę przegląda teraz 73 gości 
Użytkowników : 27
Artykułów : 3677
Zakładki : 6
Odsłon : 3895390

dzeilnicowy 

kryzys  

dzeilnicowy  

liczby

esesja

mapagminy1

piec1a

 

 

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, aby dostawać regularnie informacje o wydarzeniach w naszej gminie

cz

Błąd
  • [sigplus] Critical error: Image folder is expected to be a relative path w.r.t. the image base folder.

[sigplus] Critical error: Image folder is expected to be a relative path w.r.t. the image base folder.

Środowe  spotkanie w świetlicy „Rudawy” było podsumowaniem niezwykłej historii, która ma swój początek na Polesiu, w Zaniewiszczach i Krynicy - wschodnich terenach przedwojennej Polski. Swoje dzieciństwo spędziła tam obecna mieszkanka gminy Janowice Wielkie –  Janina Rucka. Trzy lata temu Pani Janina stała się jedną z ponad 20 bohaterek zbioru wspomnień pt. „Kręte drogi prowadzą do Janowic” (publikacja w wersji elektronicznej jest dostępna na naszej stronie, w dziale Gmina/Publikacje).

Licząca blisko 200 stron praca została przygotowana przez Beatę Gąsior i Kalinę Pisarską na XII konkurs Ośrodka „Karta” – „Historia Bliska”  na temat:  „Mała ojczyzna w pamięci i świadectwach”. Praca  została bardzo wysoko oceniona ,  przyznano jej  II nagrodę zespołową, którą autorki odebrały w Zamku Królewskim w Warszawie.
Publikacja została umieszczona przez organizatorów konkursu w Internecie, gdzie znalazł ją mieszkaniec Warszawy – Janusz Krasicki,  od wielu lat bezskutecznie poszukujący informacji o Krynicy i o znajdującym się w niej rodzinnym majątku,  utraconym po wojnie. Opowieści Pani Janiny o Jej „Małej ojczyźnie” bardzo poruszyły Pana Krasickiego i za pośrednictwem  Świetlicy „Rudawy”  nawiązał kontakt z autorką wspomnień. Przez kilka ostatnich dni gościliśmy w naszej gminie Pana Janusza, który przyjechał z żoną Danutą, aby osobiście spotkać się z Panią Rucką i porozmawiać z Nią o nieistniejącej już  posiadłości w Krynicy.
W bogatym programie wizyty PP.Krasickich znalazło się również spotkanie w świetlicy „Rudawy”  z seniorami  oraz z  autorkami nagrodzonej pracy.  Odczytane zostały fragmenty wspomnień Pani Ruckiej, obejrzeliśmy  część (z powodu awarii) poetyckiego reportażu filmowego, przygotowanego przez młodzież z Warszawy, m.in. wnuczkę PP.Krasickich -  Magdalenę Suchodolską, osnutego na faktach z życia rodziny Pana Krasickiego "Wdowie łzy, czyli historia rodzin katyńskich".  Film ten (ciekawy zbieg okoliczności) zdobył II nagrodę zespołową w XIV edycji konkursu „Historia Bliska”.  W czasie spotkania w świetlicy był też czas na rozmowy, pytania. Obie młode autorki pracy, dzięki którym nastąpiło spotkanie Pana Janusza z Panią Janiną, otrzymały od gości w prezencie książkę Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm „Dwór w Kraśnicy i hubalowy demon” , której  jednym z głównych bohaterów jest  Pan Janusz Krasicki.
{gallery count=8 width=80 height=80 counter=0 links=0 alignment=left navigation=hide  orientation=horizontal}2011-05-19{/gallery}