In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

it2012

podatki

rada

smieci

Naszą witrynę przegląda teraz 28 gości 
Użytkowników : 27
Artykułów : 3555
Zakładki : 6
Odsłon : 2759065

dzeilnicowy 

kryzys  

dzeilnicowy  

liczby

esesja

mapagminy1

piec1a

 

 

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, aby dostawać regularnie informacje o wydarzeniach w naszej gminie

cz

Palenie odpadów w przydomowych piecach w sezonie grzewczym to niestety przykra codzienność. Za pogarszającą się jakość powietrza odpowiedzialni są obywatele sądzący, że paląc odpady oszczędzają.

Wydajność energetyczna spalania odpadów jest niewielka, za to konsekwencje poważne. Ekolodzy alarmują, że domowe kominy pozbawione specjalistycznych filtrów produkują znacznie więcej zanieczyszczeń niż spalarnie.
Tlenek i dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, metale ciężkie, kadam, chlorowodów – to tylko cześć szkodliwych substancji generowanych przez domowe instalacje grzewcze.
Najbardziej niekorzystne skutki dla zdrowia przynosi spalanie odpadów z tworzyw sztucznych (butelek, worków foliowych, odpadów z gumy). Emituje ono rakotwórcze dioksyny, których wpływ może uaktywnić się dopiero po kilku latach np. w postaci chorób nowotworowych.
Kolejnym zagrożeniem jest spalanie wilgotnych odpadów, które grozi zatkaniem przewodów kominowych mokrą sadzą. W skutek tego cofa się tlenek węgla i może dojść do zatruć.

Nie pal odpadów – zdrowie własne i osób z najbliższego otoczenia!