In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

it2012

podatki

rada

smieci

Naszą witrynę przegląda teraz 61 gości 
Użytkowników : 2
Artykułów : 2628
Zakładki : 6
Odsłon : 1818920

dzeilnicowy 

kryzys  

dzeilnicowy  

liczby

plinki

mapagminy1

wies

Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, aby dostawać regularnie informacje o wydarzeniach w naszej gminie

cz

Gmina Janowice Wielkie po raz kolejny dokłada się do remontu lokalnych zabytków sakralnych. W tym roku przeznaczy z budżetu na ten cel 24600 zł, które posłużą na remont elementów zabytkowych kościołów w Komarnie (9600 zł) i Miedziance (15000 zł). Zabytki wzmacniają lokalną tożsamość mieszkańców i stanowią powód do ich dumy, a dla turystów są magnesem przykuwającym uwagę i zarazem dającym satysfakcję z przebywania w pięknej okolicy.

 

Wójt zawarł umowy dotacji z parafiami, które są właścicielami zabytków. W kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Miedziance jeszcze w tym roku zostanie poddana renowacji mocno już sfatygowana brama wejściowa. Z kolei w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Komarnie przeprowadzony zostanie cały szereg prac: wymiana starych, przeciekających już rynien, drewnianego podestu w prezbiterium i metalowej kraty zabezpieczającej wejście do świątyni. Prace remontowe będą prowadzone za wiedzą i zgodą konserwatora zabytków, a Gmina stwierdzi ich wykonanie zgodnie ze złożonym wnioskiem parafii.
Remont zabytków warto wspierać finansowo, bo dzięki niemu chroni się przed zniszczeniem cenne dziedzictwo kulturowe i zachowuje w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń. Wśród kryteriów rozpatrywanych w procedurze udzielenia dofinansowania przez Gminę są miedzy innymi: wzmocnienie bezpieczeństwa wnętrza przed włamaniem i podniesienie komfort korzystania z obiektów.
Tekst: mkam