In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions


altDolina Janówki jest to malownicza, przepięknie położona dolina potoku Janówka, wzdłuż której ciągnie się asfaltowy trakt, wijący się razem z potokiem wśród rudawskich lasów i skałek. Jest ot jedna z najpiękniejszych i najciekawszych tras prowadzących przez Rudawy Janowickie, mijająca jedne z najpiękniejszych miejsc.

Po drodze możemy podziwiać nie tylko ruiny Zamku Bolczów lub starego tartaku (zależnie od wariantu trasy jaki wybierzemy), ale również spotkamy najpiękniejsze formacje skalne, takie jak Piec, Ścianki, Skalny Most, Fajka, dojdziemy do skalnego labiryntu na Starościńskich Skałach, a jeśli starczy nam czasu to możemy udać się dalej, na Sokoliki, lub starą droga przez Mniszków i Miedziankę wrócić do Janowic Wielkich.

Dolina Janówki jest jednym z najpopularniejszych miejsc do uprawiania wspinaczki skałkowej. Na takich skałach jak Piec, Skalny Most czy też Starościńskie Skały, można w sezonie podejrzeć wielu wspinaczy, a jeśli starczy nam odwagi, możemy sami spróbować tego sportu. Większość skałek na terenie gminy została odpowiednio dostosowana do uprawiania wspinaczki poprzez założenie na nich spitów i przygotowanie punktów stanowiskowych.

Każdy turysta znajdzie na tej pięknej trasie coś dla siebie, droga nie jest wymagająca, sprostają turyści o wszelkich predyspozycjach kondycyjnych, skałki takie jak Piec czy też Starościńskie Skały oferują wspaniałe punkty widokowe, a piękny rudawski las zapewnia dużo przyjemnego cienia w upalne dni. Z Janowic Wielkich możemy na wycieczkę wzdłuż Doliny Janówki wyruszyć dwoma szlakami: żółtym obok ruin tartaku, bądź zielonym przez ruiny Zamku Bolczów. Żadna z tych tras na pewno nie rozczaruje.

IMG 5783