In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

altKorzeni rodziny von Schaffgotsch doszukiwać się należy w drugiej połowie XIV wieku, kiedy to zamkiem Chojnik w niedalekim Sobieszowie, władał rycerz Gotsche Schof Starszy. Była to jedna z najpotężniejszych rodzin arystokratycznych regionu, która posiadała rozległe dobra obejmujące  zarówno znaczną część kotliny jeleniogórskiej, jak i samych Karkonoszy. Siedziba rodowa  Schaffgotschów znajdowała się w Cieplicach Śląskich Zdroju, jednak rodzina posiadała wiele pałaców i dworów.
Jednym z takich pałaców był właśnie obiekt zlokalizowany w Janowicach Wielkich. Powstał około wieku XIV, jednak okres jego największej świetności przypada na lata 1608 – 1609 kiedy to, po zakupieniu go przez rodzinę Schaffgotschów, została przeprowadzona znaczna rozbudowa.
Pałac uległ zniszczeniu w trakcie wojny trzydziestoletniej, kiedy to podpaliły go wojska Szwedzkie. Zamieszkująca wówczas dwór hrabina Hedwiga Schaffgotsch zaznała wielu cierpień i biedy, którą solidarnie dzieliła z całą okoliczną ludnością, chroniącą się w trakcie najazdów w okolicznych lasach.
Po śmierci hrabiny Hedwigi dwór przeszedł w ręce jej córki, a po śmierci tejże, został sprzedany hrabiemy Erdmannowi von Promnitz. W rękach rodziny Promnitzów janowicki pałac znajdywał się do roku 1765 kiedy to stał się własnością rodziny Stolbergów, właścicieli między innymi pobliskiej Miedzianki.
W roku 1775 rodzina Stolbergów dokonuje przebudowy pałacu, nadając mu styl barokowy. Na początku XIX wieku rozbudowano folwark stawiając piękne, do dziś doskonale zachowane przysłupowe budynki gospodarcze. Kolejną wielką inwestycją rodziny Stolbergów w Janowickim pałacu było założenie w roku 1830 przepięknego, istniejącego do dziś parku krajobrazowego. Wyróżnia się on wspaniałymi widokami, zwłaszcza na Janowice Wielkie oraz Rudawy Janowickie.
Rodzina Stolbergów władała pałacem do roku 1945 kiedy to hrabia Christian Friedrich Stolberg zmuszony był opuścić swoje rodzinne włości. Pałac okres II wojny światowej przetrwał nietknięty, a po jej zakończeniu, w roku 1952 urządzono tu Dom Pomocy Społecznej, funkcjonujący do dziś. Od roku 1997 potomek ostatnich właścicieli, hrabia Eberhard Stolberg wspomaga rekonwalescencję niepełnosprawnych przy  pomocy hipoterapii.
Janowicki pałac jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów z tego okresu znajdujących się na terenie kotliny jeleniogórskiej.

jano