In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

altMniszków to niewielka miejscowość leżąca w naszej gminie, licząca obecnie około 24 gospodarstw domowych. Mniszków jest bardzo starą osadą powstałą w roku 1375 poprzez podzielenie miejscowości Koppferberg (dzisiejsza Miedzianka) i wydzielenie z niej Mniszkowa.
Jednym z najcenniejszych zabytków znajdujących się na terenie gminy jest barokowy dwór wzniesiony w roku 1728 o czym zaświadcza data umieszczona na portalu. Nieznane niestety jest początkowe przeznaczenie budynku, zakłada się dwie możliwości, albo pełnił funkcję dworską, albo był domem cechu górniczego, co wynikało by nie tylko z górniczego charaktery zarówno Mniszkowa jak i pobliskiej Miedzianki, ale również może świadczyć o tym przedstawienie na jednym z malowideł pruskiego ministra górnictwa hrabiego Fryderyka von Reden pochodzącego z pobliskiego Bukowca.
Budynek do wieku XX dotrwał w złym stanie technicznym. W roku 1908 zakupił go hrabia Albrecht von Ledebur który przeprowadził szeroko zakrojone prace remontowe, dzięki którym Mniszkowski dwór odzyskał dawny blask i piękno.
Dwór drugą wojnę światową przetrwał w stanie nienaruszonym. Tuż po zakończeniu działań wojennych mieścił się tutaj nieduży szpital wojskowy, a następnie urzędowała w nim grupa poszukująca uranu w okolicach Miedzianki. W następnych latach dwór popadał jednak w coraz większą ruinę aż do czasu sprzedaży w roku 1980. Nowy właściciel przeprowadził niezbędne prace konserwatorsko – remontowe, co uratowało zabytek i sprawiło, że przetrwał do czasów obecnych w stanie dobrym. Obecnie nadal jest własnością prywatną.
Mniszkowski dwór ma wyjątkowe walory historyczne. Zachowała się tutaj między innymi część oryginalnej osiemnastowiecznej stolarki okiennej, a także historyczne wnętrza w których do dziś można się doszukać się pierwotnego wystroju. Strop pierwszego piętra pokryty jest pięknymi malowidłami, na ścianach znajdują się zabytkowe boazerie, a wielkie wrażenie robi też przepiękna balustrada schodów.
Jest to najlepiej zachowany na terenie Kotliny Jeleniogórskiej przykład dworsko – wiejskiej rezydencji.

 

IMG 2134